„Možnost záchrany mostu je téměř nulová. Bavili jsme o tom, jestli by šlo snést mostovku z dlažebních kostek a nechat tam jenom beton, že by se konstrukce odlehčila. Nebo i ten beton sundat a nahradit ho dřevěnou mostovkou. Nicméně je obava tam pustit jakoukoliv techniku, aby se most nezřítil,“ řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).
POLITICI PARDUBIC, krom SEDLÁKA, odmítli zachovat cennou kulturní PAMÁTKU - ČERVEŇÁK
V bývalém vojenském prostoru nedaleko centra Pardubic zůstaly po ženistech dva velké mosty přes Chrudimku. Zeleňák, který město už opravilo, a Červeňák, který dal jméno celé oblasti. Ten je na tom podstatně hůře. A podle toho, co zaznělo na pondělním zasedání zastupitelstva, už vedení města neplánuje jeho opravu a chtělo by naopak vybudovat novou lávku.
Město by podle jeho slov chtělo vypsat v krátké době architektonickou studii, která by navrhla jednoduchou lávku pro pěší a cyklisty, jež by most Červeňák připomínala.
Ekologičtí aktivisté však už před časem vyvinuli aktivitu, aby se z mostu stala technická památka. Na jejich stranu patří i zastupitel Filip Sedlák (Naše Pardubice). „Věřím tomu, že by se našel způsob, jak ho obnovit co nejblíž jeho současné podobě,“ uvedl na pondělním zasedání.
Most stojí od roku 1935, stavěl ho 1. železniční pluk. Střední část kdysi stála v místě Prokopova mostu, kde přestala vyhovovat provozu, proto se stala součástí vojenského mostu. Kovové části bývaly natřeny na červeno, podle toho dostal most své jméno.
Ženisté v přírodní lokalitě cvičili až do zrušení praporu v roce 1994. Cvičiště pak využíval až do roku 2003 dělostřelecký oddíl z blízkých Masarykových kasáren k jízdám s těžkou technikou. Most po odchodu armády využívali pěší a cyklisté. Červeňák je kvůli špatné statice zavřený od roku 2018.
Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/pardubice-most-cervenak-zachrana-nova-lavka.html