Zchátralá mostovka se silnou korozí, kterou obklopují trsy trávy aktuálně charakterizuje pardubickou památku, která je veřejnosti kvůli nevyhovující statice od roku 2018 uzavřená.
,,Na Červeňák jsem nechodil, ale je škoda, že se situace takhle vyvrbila, a že je most v demoličním stavu,“ myslí si Deníkem oslovený obyvatel Pardubic, který se představil jako Kryštof.
Dříve zpracované technické posudky hodnotily ikonický most z hlediska degradace a koroze. Jeho technický stav přímo označovaly za zcela nevyhovující pro bezpečný provoz. Nový dokument, zpracovaný společností Sammis, se však zaměřil na konkrétní možnosti opravy. „Předchozí posudek byl statický a neřešil možné formy rekonstrukce. Nyní máme položkový rozpočet a víme, že oprava je možná,“ vysvětlil náměstek primátora pro odbor dopravy Jan Hrabal.
Právě odbor dopravy nechal v únoru tohoto roku nacenit dvě varianty, které zahrnují rekonstrukci původního mostu nebo vybudování modulární lávky. Zatímco realizace lávky by vyšla na 17,7 milionu korun bez DPH, kompletní oprava Červeňáku by město podle odhadů stála 25,6 milionu korun bez DPH. Přesto se pardubická radnice rozhodla jít cestou nákladnějšího projektu.
„Na základě dohody napříč vedením města budeme prosazovat úplné opravení Červeňáku se zachováním jeho historické podoby. Seznali jsme, že zhruba osmi milionový rozdíl v investicích není natolik markantní, abychom nutně museli tradiční most sanovat“ potvrdil náměstek primátora pro odbor dopravy Jan Hrabal.
Cesta k zachování Červeňáku však nebyla přímá. Ve vzduchu totiž visela i varianta, že by mostní konstrukci čekala demolice bez náhrady. ,,Zpočátku jsme byli zdrženliví ve vyjádření, zda most opravíme, nahradíme nebo kompletně odstraníme. Z hlediska dopravní a pěší vytíženosti totiž nemá takový význam nehledě na fakt, že se několik set metrů dál nachází další most. Nicméně stavba je kulturním dědictvím města, která dala celé lokaci název a zaslouží si další zachování,“ řekl primátor Pardubic Jan Nadrchal.
O budoucnosti mostu Červeňák budou pardubičtí zastupitelé rozhodovat v pondělí 31. března. Případný termín opravy nebo výstavby nové lávky zatím zůstává neznámý. ,,V této problematice sehrává roli spousta proměnných. Věříme však, že začneme co nejdříve,“ uzavřel náměstek primátora pro odbor dopravy Jan Hrabal.
Most stojí od roku 1935, stavěl ho 1. železniční pluk. Střední část kdysi stála v místě Prokopova mostu, kde přestala vyhovovat provozu, proto se stala součástí vojenského mostu. Kovové části bývaly natřeny na červeno, podle toho dostal most své jméno. Ženisté v přírodní lokalitě cvičili až do zrušení praporu v roce 1994. Cvičiště pak využíval až do roku 2003 dělostřelecký oddíl z blízkých Masarykových kasáren k jízdám s těžkou technikou. Most po odchodu armády využívali pěší a cyklisté. Červeňák je kvůli špatné statice zavřený od roku 2018.
Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/osud-pardubickeho-cervenaku-nabira-novy-smer-radnice-chce-most-zachranit-2025032.html